SWIS District of Optimist International Your Current Governor, Gary Engelke Bringing Out The Best In Kids, in their Communities and in Themselves. 'Dream, Inspire, Grow' Like Us On Facebook!   Watch Us On Youtube!  
Gary Engelke
SWIS Governor 2017-2018
 
       
       
 
   
 
Youth Programs
  Youth Programs Main »
Club Programs »
District Programs »
JOOI Club Programs »
Leadership Tools Optimist Clubs Conference Plans District Resources
Announcements & Events
SWIS 2nd Qtr Conference
Platteville, WI
2/9/2018  7:00 PM Fri, 8:00-4:00 Sat


Youth of the Month
November 2015
Logan Friese was selected this month based on his dedication and support for the Sunshine Supper. As a way of showing their appreciation, Sunshine Supper Committee Members joined the Optimist Club’s

Club Programs

Some programs available from your local clubs

Album Year:   2017    2016    2015   

  • Optimist International
  • Bringing Out The Best In Everyone
  • Winners in the Boy's 6-year-old bracket Left to right: 2nd: Jackson A. of Mukwonago 1st: Eric S. of Waukesha 3rd: Naron H. of Kenosha
  • Winners in the Girl's 6-year-old bracket Left to right: 2nd: Morgan M. of Waukesha 1st: Landrie S. of Monroe 3rd: Arianna H. of Portage
  • Winners in the Boy's 7-year-old bracket Left to right: 2nd: Luke B. of Menomonee Falls 1st: Kevin L. of Waukesha 3rd: Connor H. of Mukwonago
  • Winners in the Boy's 8-year-old bracket Left to right: 2nd: Anton S. of Menomonee Falls 1st: Davyn E. of Platteville 3rd: Lance T. of Jefferson
  • Winners in the Girl's 7-year-old bracket Left to right: 2nd: Teligha B. of Kenosha 1st: Sophie C. of Monroe 3rd: Kate J. of Menomonee Falls
  • Winners in the Girl's 8-year-old bracket Left to right: 2nd: Alana D. of Monroe 1st: Skye M. of Waukesha 3rd: Haydean S. of Lake MIlls
  • Winners in the Girl's 9-year-old bracket Left to right: 2nd: Taylor W. of Lake Mills 1st: Alexis K. of Brodhead 3rd: Payton S. of Jefferson
  • Winners in the Boy's 9-year-old bracket Left to right: 2nd: Cooper M. of Lake Mills 1st: Ryan R. of Portage 3rd: Luke K. of Waukesha
  • Winners in the Girl's 10-year-old bracket Left to right: 2nd: Breana G. of Monroe 1st: Kiara M. of Brodhead 3rd: Emma R. of Jefferson
  • Winners in the Boy's 10-year-old bracket Left to right: 2nd: Wyatt H. of Platteville 1st: Aaron S. of Waukesha 3rd: Aaron R. of Monroe
  • Winners in the Girl's 11-year-old bracket Left to right: 2nd: Maggie M. of Waukesha 1st: Payton J. of Monroe 3rd: Alivia D. of Jefferson
  • Winners in the Boy's 11-year-old bracket Left to right: 2nd: Heath H. of Monroe 1st: Brendyn E. of Platteville 3rd: Oscar B. of Kenosha
  • Winners in the Girl's 12-year-old bracket Left to right: 2nd: Vivian G. of Lake Mills 1st: Sadie C. of Monroe 3rd: Lindsey K. of Jefferson
  • Winners in the Boy's 12-year-old bracket Left to right: 2nd: Adam J. of Mukwonago 1st: Connor S. of Menomonee Falls 3rd: Wyatt W. of Platteville
  • Winners in the Girl's 13-year-old bracket Left to right: 2nd: Hailee S. of Jefferson 1st: Grace M. of Monroe 3rd: Nakia H. of Kenosha











Bringing Out The Best In Kids, in their Communities and in Themselves. Home | Leadership Tools | Optimist Clubs | Youth Programs
Resources | Conference/Registration | Privacy Policy | Terms of Use
Like Us On Facebook!   Watch Us On Youtube!  
 
© 2017 All Rights Reserved | ISADEX Corporation | Stoughton, WI USA